Ugrás a tartalomra

Miért alkalmatlan a Tisza Párt a kormányzásra?

Tábori Ferenc politológus, a Veszprém Vármegyei Közgyűlés alelnöke hétfői Facebook posztjában fejtette ki, hogy véleménye szerint miért lehet alkalmatlan a TISZA egy esetleges kormányzati szerep betöltésére. 
Az alábbiakban ezt az írását szemlézzük.

Abból, hogy a TISZA kongresszusán sem történt meg a 106 egyéni képviselő-jelölt bemutatása, egy fontos aspektus hiányára lehet következtetni, ami a kormányzóképességhez szükséges: ahhoz, hogy egy kormány stabilan tudjon működni, egy vagy több erős összetartó parlamenti frakcióra van szüksége, amelyek biztosítják a parlamenti többséget a kormány számára, ha ez nincs meg a kormánybukás borítékolva van - írja a politológus.

Jelenleg Magyarországon a kormányzáshoz szüksége parlamenti többség 100 fő, de ezért a nyugodt kormányzáshoz szükség van legalább 110 parlamenti képviselő folyamatos támogatására. Ebből a 110 főből pedig szükség van olyan 20-30 "karakán" képviselőre, akik a frakció magját adják. Szerinte a Tiszánál ebből a 20-30 főből se látni szinte senkit, nem hogy a 110 főből. Egy parlamenti frakció számos vitás, nehéz helyzetet megél, kormányzás során még több nehéz helyzet van, de láttunk már nem egy ellenzéki frakciót is széthullani a belső viták miatt. Szerinte annyira rövid már az idő a következő parlamenti választásig, hogy a leendő tiszás képviselők között nincs idő, hogy kialakuljon egy olyan nexus, ami az összetartja őket a nehéz helyzetekben is. A „fúj Orbán Viktor” érzés kevés lenne a kormányzásban, mert akkor már nem valami ellen kell menni, hanem valamiért, és a valamiért dolgozás során sokszor kell nehéz, nem mindenkinek tetsző, nem mindenkinek jó döntéseket meghozni.
 
Véleménye szerint ilyenkor történik az, hogy a kormánypárt frakció egyes tagjai annak ellenére támogatnak valamit, hogy arról mást gondolnak, de a kormánypárt képviselők közötti szövetségesi viszony miatt ezt megteszik. De ha nincs meg egy mag, akik jól ismerik egymást, a főbb dolgokban egyet értenek, és el tudják fogadni, hogy nem mindig az a döntés kell hogy szülessen, amit ők a legjobbnak gondolnak, akkor látványos viták lesznek, amik egy frakció széthullását is elhozhatják.

Úgy látja, egy ilyen csapat összehozására a Tiszában az idő rövidsége miatt már esély sincs, a „fúj Orbán Viktor” érzéssel, most sokan beálltak a Tisza szigetekbe, de hogy ezek között az emberek között milyen kötődések vannak az igencsak kérdéses. Mert a Fidesszel szembeni bosszún kívül nem világosak a Tisza céljai, a Tisza világnézete. Így kormányra kerülve számos vitás helyzet állna elő a különböző döntésekből, és az ország minden tájáról összeterelt személyek között ez számos konfliktust szülhet, és ezeket nagyon nehéz lenne szakadások nélkül kihordani úgy, hogy még annak a 20-30 tekintélyes képviselőnek se volt ideje kiválasztódni, összeszokni, akik az ilyen szakítópróbák idején az egyes személyeket egyfelé tudnák terelni.

Egy jövőbeli stabil parlamenti frakció létrehozására meglátása szerint akkor lett volna esélye a Tiszának, ha legalább egy 80-100 embert rendszeresen összejárattak volna az idei év eleje óta, és látszott volna, hogy a jövőben a többségüknek együtt kell lennie egy frakcióban. Itt például kijöhetett volna, hogy kik azok a papíron alkalmas, de a valóságban összeférhetetlen, önfejű, bajkeverő emberek, akik kerékkötői lesznek egy frakció működésének, nem pedig előre mozdítói. De ezt elszalasztották.

- Összességében így már oda jutottunk - zárja a posztot - hogy egy hipotetikus jövőbeli Tisza-kormány bukásra van ítélve, mert nem lesz mögötte egy összetartó parlamenti frakció.
A hozzászóláshoz

Hozzászólások