Ugrás a tartalomra

Így változtak a képviselő testület működési szabályai

Az október 10-én megtartott képviselő-testületi ülésen a jogszabályi előírásoknak megfelelően az újonnan felálló képviselő testület módosította a szervezeti és működési szabályzatát (SZMSZ) is. Számba vettük a legfontosabb változásokat.

Ezek közül az egyik legfontosabb a képviselő-testület mellett működő bizottságokat érinti. A bizottságok száma az eddigi háromról négyre emelkedett és kettejük esetében változott a megjelölés is: a korábbi Gazdasági Bizottság helyett Pénzügyi és Gazdasági Bizottság, a Humánerőforrás Bizottság helyett Humánerőforrás és Kulturális Bizottság működik október 10-t követően. Nem változott az Ügyrendi és Összeférhetetlenségi Bizottság elnevezése. A három korábbi bizottságot ezt követően a Városüzemeltetési és Fenntarthatósági Bizottság egészíti ki. 

A bizottságok tagjainak száma a korábbi legfeljebb 9 főről 10 főre emelkedett, amely együttesen tartalmazza a bizottságok képviselő és nem képviselő tagjainak létszámát. 

Az új SZMSZ alapján október 10-t követően a képviselőtestületben képviselettel rendelkező ugyanazon párthoz, illetve egyesülethez tartozó önkormányzati képviselők képviselőcsoportot, azaz frakciót hozhatnak létre választott frakcióvezetővel és legalább 4 fő önkormányzati képviselő részvételével. A frakcióvezetők és polgármester az ülésekre szóló meghívók postázása előtt 2 nappal egyeztetnek a napirendekről.

Ugyancsak változott az önkormányzati képviselők havi tiszteletdíjának meghatározása és mértéke. 

A megelőző években számszerűleg meghatározott díjak helyett a SZMSZ-módosítás különböző számítási arányok bevezetésével a polgármester mindenkori illetményéhez köti az önkormányzati képviselők havi tiszteletdíját. 

Ha összehasonlítjuk a korábbi tiszteletdíjakat a szintén október 10-én elfogadott 975.000 Ft-os polgármesteri alapilletmény alapján számított tiszteletdíjakkal a következőket láthatjuk:

A képviselők havi tiszteletdíja 100.000 Ft-ról 146.000 Ft-ra, az egy bizottsági munkáért járó tiszteletdíj mértéke a képviselői tiszteletdíjjal együtt 125.000 Ft-ról 175.000 Ft-ra, a két bizottsági munkáért járó tiszteletdíj mértéke 141.000 Ft-ról 195.000 Ft-ra változik. A legnagyobb változás a bizottsági elnökök, a településrészi tanácsadó testületek elnökei esetében látható: a korábbi 193.000 Ft-ról a polgármesteri alapilletmény 30%-ára, azaz 292.000 Ft-ra változik a havi tiszteletdíjuk, azzal a kitétellel, hogy további bizottsági munkáért tiszteletdíjat nem kaphatnak. Ugyanez vonatkozik az ülést követően megválasztott frakcióvezetőkre is. A bizottságok nem önkormányzati képviselő tagjainak tiszteletdíja 29.000 Ft.

Úgy tudjuk, nemrég törvényjavaslatot nyújtottak be a polgármesterek illetményének rendezése céljából. Ez alapján a polgármesterek illetményét a 30 ezer fő alatti állandó lakossal rendelkező települések esetében az előző évi nemzetgazdasági átlagkereset – 635.000 Ft – háromszorosának mértékével kell számolni. A polgármesteri illetmény növekedésével párhuzamosan az önkormányzati képviselői tiszteletdíjak is emelkednek.