A március 27-i képviselő testületi ülésen 27 előterjesztés volt napirenden. Az ülésen az önkormányzati érdekképviseleti szervezetek tagságán és a Sport Nonprofit Kft. személyi döntésein kívül minden előterjesztést egyhangúlag fogadott el a testület. Ez egy újabb bizonyítéka annak, hogy lehet a politikai meggyőződés különbségei ellenére értelmes párbeszédet folytatni - mondta Unger Tamás, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője.
A napirendek tárgyalása előtt Pro Publico díjban részesült Eppel Ferenc, a Türr István Gimnázium és Kollégium nyugalmazott tanára és letette képviselői esküjét Kerti Györgyi, a Közösen Pápért Frakció március 2-i időközi választáson megválasztott önkormányzati képviselője.
Az ülés legfontosabb napirendi pontja a képviselők szerint az önkormányzat gazdasági programja volt.
Unger Tamás elmondta: a jogszabály előírja, hogy az önkormányzatoknak 6 hónapon belül a megalakulásuk után 5 évre szóló gazdasági programot kell összeállítaniuk, vagy a korábban elfogadott gazdasági programot az új ciklusra vonatkozóan aktualizálniuk kell.
- Ma ez utóbbi történt: a 2020-2025-ös, előző képviselőtestület által 2020-ban elfogadott programot túlnyomó részt azonos tartalommal, azonos célrendszerrel, sőt azonos szövegezéssel, néhány új elemmel kibővítve terjesztették elő. Ezt mi természetesen csak támogatni tudtuk, hiszen ez azt jelenti, hogy 5 évvel ezelőtt sikerült egy olyan időtálló programot összeállítanunk, ami most is megállja a helyét.
A frakcióvezető elmondta: ez a program egyúttal a korábban megfogalmazott célok megvalósításáról szólóan egy eredményleltár is a 2018-2023 között végrehajtott európai uniós pápai fejlesztésekről, amelyek összérteke eléri a 12,6 milliárd Ft-ot. A 2024 év végi zárás alapján az önkormányzat vagyona mai értéken számolva 6,5 milliárd Ft-tal növekedett az elmúlt önkormányzati időszakban, tehát ennyivel gazdagodott a város az elmúlt 5 évben. Az önkormányzati vagyon érteke a program szerint is meghaladja a 31 milliárd Ft-ot.
A program tartalmazza ugyanakkor a szintén az előző városvezetés által összeállított TOP Plusz projektek felsorolását és leírását is, mint megvalósítandó fejlesztéseket, amelyek további 11 milliárd forinttal gazdagítják majd az önkormányzatot.
Véleménye szerint a gazdasági programnak 5 évre előre az önkormányzat által tervezett fejlesztéseket kell meghatároznia. Azt a szándékot, azt a gondolkodást, azokat az irányokat kell bemutatnia, amelyek mentén egy önkormányzat gondolkodik a város jövőjéről, amelyek alapján később évente megszabhatja a további fejlesztések körét a lehetőségei figyelembe vételével.
Venczel Csaba önkormányzati képviselő véleménye szerint a gazdasági programból szinte teljes egészében hiányoznak azok a fejlesztési célok, amelyeket a 2024-es tavaszi kampányban a Grőber Attila vezette koalíció megígért a pápaiaknak.
- Ha pusztán az adópolitikára tekintek, nem látom visszaköszönni azokaz az elemeket, amelyek állítólag a korábbi városvezetés adópolitikájának javítását szolgálták volna, sem az iparűzési adó, sem a kommunális adó vagy más adók tekintetében.
Vélemény szerint vannak a programnak olyan új, vállalható elemei, mint a digitális átállás és a zöld átállás célkitűzései, amelyek támogathatók és vállalhatók. Ilyen célkitűzés a sportváros koncepciója is, amelynek az infrastrukturális alapjai, a sportcentrum létesítése, a stadion és a sportpályák felújítása, a szabadtéri felnőtt sportparkok, a futókörök kiépítése ugyancsak a korábbi városvezetéshez kötődnek.
Ugyanilyen terület a zöld felületek kezelése, amelyről a tavalyi kampány során azt állították, hogy nem állnak elegendő mértékben rendelkezésre, majd a programban az előző célkitűzéseket vezették át, mondván a városban nagy kiterjedésű zöld felületek vannak, amelyeknek megújítása, rehabilitációja továbbra is szükséges.
(Fotó: Pápai Médiacentrum)
Hozzászólások